Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra15/ftp/annakmita.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
The Doctor-Activist: Lekarze walczący o zmianę społeczną – Anna Kmita Stomatolog
Skip to content

The Doctor-Activist: Lekarze walczący o zmianę społeczną

2 lata ago

578 words

Istnieje długa i czcigodna historia lekarzy, którzy działają jako polityczni aktywiści. Rudolf Virchow był pionierem teorii irytacji raka i zasad patologii komórkowej w połowie ubiegłego wieku, ale był także liderem kampanii przymusowej kontroli mięsa w Berlinie i architekta miejskiego systemu kanalizacyjnego. Medycyna aktywistów trwa do dzisiaj w bardziej zorganizowanych formach, w grupach takich jak: Lekarze odpowiedzialni społecznie, Lekarze Praw Człowieka i Międzynarodowi Lekarze Przeciw Wypadaniu Wojny Jądrowej. Ta kolekcja zawiera 10 krótkich autobiografii amerykańskich lekarzy walczących o zmiany społeczne. Doświadczenia są różnorodne. Louis Fazen praktykował pediatrię z Cherokee i Shawnee w Oklahomie; Edith i Thomas Welty stanęli przed rozpaczliwą nędzą Haiti i trudnością w radzeniu sobie z wędrowcami Navajo. John E. Mack opowiada, w jaki sposób zaangażował się w ruch przeciwatomowy, a Donald P. Francis pokazuje, jak jego wczesne rodzinne doświadczenia doprowadziły go do wyzwania nieumiejętność radzenia sobie z kryzysem AIDS przez Centers for Disease Control (Randy Shilts s and the Band Grali dalej: polityka, ludzie i epidemia AIDS [New York: St. Martin s Press, 1987] rozszerza się o rolę Francisa w tych wydarzeniach). Wszystkie konta są osobiste i niezwykle wolne od pretekstu; wyrażona przez redaktora nadzieja jest taka, że wiedza o życiu skutecznych aktywistów może pomóc nakłonić innych do podążania podobnymi drogami.
Wkład Judith Longstaff MacKay jest jednym z najbardziej wciągających. MacKay od lat pracuje nad zwalczaniem palenia w Chinach, Mongolii i innych częściach Azji; pomogła uruchomić agresywny program antysemokratyczny Hongkongu z 1987 r. – w tym zakaz importu lub sprzedaży bezdymnego tytoniu – pomimo nacisków ze strony amerykańskiego senatora Roberta Dole a i innych, którzy grozili odwetem z ograniczeniami w handlu. MacKay z satysfakcją zauważa, że Hongkong dzisiaj walczy z Singapurem o najniższe rozpowszechnienie palenia na świecie, chociaż ostrzega również, że w całej Azji ten zwyczaj nadal rozprzestrzenia się – i szybko.
H. Jack Geiger zaangażował się w działalność medyczną poprzez dziennikarstwo i ruch na rzecz praw obywatelskich, prowadząc kampanię w Wisconsin w latach 40. XX w. Przeciwko dyskryminacji rasowej w budownictwie mieszkaniowym, a później w Afryce Południowej, w celu poprawy opieki medycznej w zubożałych czarnych miasteczkach. We wczesnych latach sześćdziesiątych Geiger pomógł założyć Komitet Medyczny ds. Praw Człowieka, Lekarzy odpowiedzialnych społecznie i szeroko naśladowany ośrodek zdrowia społeczności w Columbia Point w delcie Missisipi. Prawa obywatelskie i sprzeciw wobec wojny w Wietnamie określały ruchy w aktywizmie Geigera, podobnie jak w przypadku kilku innych autorów tej książki.
Słowo wstępne Juliusa B. Richmonda z Wydziału Medycyny Społecznej w Harvardzie sugeruje, że niewiele wiemy na temat tego, co prowadzi jednego lekarza, a nie inny, do aktywizmu społecznego, i sugeruje – i chciałbym odrzucić wniosek – że badania należy przeprowadzić w tej dziedzinie. Ostrzega również, że korporatyzacja medycyny może utrudnić aktywizm. Odpowiedzialność społeczna nigdy nie była częścią przysięgi Hipokratesa, ale mężczyźni i kobiety piszący w tej książce dają nam nadzieję, że zawsze będą lekarze gotowi walczyć o sprawiedliwość społeczną i środowiskową Można także podejrzewać, że nigdy nie będziemy mieć zbyt wielu.
Robert N. Proctor, Ph.D.
Pennsylvania State University, University Park, PA 16802

[hasła pokrewne: noni, bikalutamid, Mimośród ]
[patrz też: pokrzywka fizykalna, polipektomia endoskopowa, powiększone węzły chłonne pachowe ]

0 thoughts on “The Doctor-Activist: Lekarze walczący o zmianę społeczną”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: stomatolog bielsko biała cennik[…]