Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra15/ftp/annakmita.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Powikłania endoskopowej sfinkterotomii żółciowej ad 5 – Anna Kmita Stomatolog
Skip to content

Powikłania endoskopowej sfinkterotomii żółciowej ad 5

2 lata ago

233 words

Większość krwawień (85 procent przypadków) i wszystkie epizody ciężkiego krwawienia wystąpiły po wykonaniu sfinkterotomii w celu usunięcia kamieni. Kliniczne rozpoznanie krwotoku opóźniło się od do 10 dni po sfinkterotomii u 52% pacjentów, u których rozpoznano krwawienie. Dwudziestu jeden pacjentów poddano jednej lub większej liczbie kolejnych zabiegom endoskopowym w celu kontrolowania krwawienia, a operacja była wymagana w dwóch przypadkach. Śmierć z powodu opóźnionego krwawienia wystąpiła u dwóch pacjentów z marskością wątroby klasy C w skali Child-Pugh30 pomimo agresywnej interwencji endoskopowej i angiograficznej. Tabela 3. Tabela 3. Czynniki ryzyka krwotoku po sfinkterotomii w analizie jednowymiarowej i wieloczynnikowej. Wyniki naszej analizy czynników ryzyka krwotoku przedstawiono w Tabeli 3. Spośród pięciu czynników ryzyka, które były istotne w analizie wieloczynnikowej, trzy były charakterystyczne dla pacjentów (obecność koagulopatii lub czynnego zapalenia dróg żółciowych przed zabiegiem i leczenie przeciwzakrzepowe w ciągu trzech dni po zabiegu), a jeden był prawdopodobnie związany z techniką (objętość przypadku endoskopisty była mniejsza niż na tydzień). Piątym czynnikiem ryzyka było wystąpienie dowolnego obserwowanego krwawienia podczas zabiegu, częstego zdarzenia podczas sfinkterotomii. Marskość, która często towarzyszy koagulopatii, nie była niezależnie istotna w analizie wieloczynnikowej (P = 0,06).
Inne komplikacje
Zapalenie naczyń wystąpiło po sfinkterotomii u 24 pacjentów (1,0 procent). Istotnymi czynnikami ryzyka w analizie jednowymiarowej były połączone procedury endoskopowe przezskórne (P <0,001), stentowanie zwężeń złośliwych (P <0,001) oraz nieudane dostęp lub drenaż żółci (P <0,001). Z ośmiu pacjentów z perforacją odtwórczą lub ścianami jelita, trzy wymagane zabiegi chirurgiczne. Nowo zdiagnozowane zapalenie pęcherzyka żółciowego wymagające pilnej cholecystektomii wystąpiło u 11 pacjentów (0,5 procent), do 16 dni po sfinkterotomii. Zapalenie pęcherzyka żółciowego uważano za ciężkie u dwóch pacjentów, u których wykonano sfinkterotomię ze wskazań innych niż kamienie oraz u jednego, który zmarł po operacji. Poza obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym u 10 z 11 pacjentów, nie zidentyfikowano czynników predykcyjnych zapalenia pęcherzyka żółciowego. Różne inne komplikacje wymieniono w Tabeli 1.
Powikłania zabiegów cięcia wstępnego i kombinowanych procedur endoskopowych
Techniki cięcia wstępnego zostały użyte do próby dostępu do dróg żółciowych w 111 procedurach sfinkterotomii (4,7 procent), ale techniki te nie były stosowane w trzech ośrodkach. Techniki obejmowały wstępne nacięcie na igłę (ryc. 1A, ryc. 1B, ryc. 1C i ryc. 1D), albo z profilaktycznym umieszczeniem stentu trzustkowego (15 przypadków) lub bez takiego stentowania (77 przypadków), a także ze specjalistyczną papilototą trakcyjną z drutu tnącego rozciągającego się do końcówki (19 przypadków) .14-16 Poprzeczna sfinkterotomia po długotrwałych próbach kaniulacji (więcej niż 15) u 71 ze 111 pacjentów (64,0 procent) i doprowadziła do udanego dostępu do dróg żółciowych podczas tej samej procedury w 73 pacjentów (łącznie 65,8%, wskaźnik powodzenia, 90,0% dla endoskopistów, którzy uśrednili więcej niż jedną sfinkterotomię tygodniowo, w porównaniu do 52,1% dla endoskopistów z małymi objętościami, p <0,001).
Powikłania wystąpiły po 24,3% zwierów sfinkterotomii; 3,6 procent pacjentów miało ciężkie zapalenie trzustki
[patrz też: Mimośród, anakinra, anastrozol ]
[hasła pokrewne: prohormony efekty, prohormony skutki uboczne, przedawkowanie witaminy b12 ]

0 thoughts on “Powikłania endoskopowej sfinkterotomii żółciowej ad 5”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: stomatolog ochota warszawa[…]